Round Highlights | Maitland & District Cricket Association

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
66 Jonathon Cowled Paterson Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club
65 Steve Jenkins Paterson Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club
61 Dustin Blakemore South Maitland Railway Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Tilligerry Cricket Club
60 Lincoln Mills Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc. 1st Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
54 David Lynch Eastern Suburbs Cricket Club 4th Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
53 Thomas J Lovegrove Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
52 Jason Morris Maitland City United Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Eastern Suburbs Cricket Club
50 George McMullen Seaham Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Hinton Cricket Club
50 Thomas Thorpe Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
48* Harry Scowen Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
48 Toby Warner Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/6 Andrew Caldwell Seaham Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Hinton Cricket Club
4/13 Jeff Callaghan Lakeside Village Cricket Club C Grade Maitland CompetitionGF 1 Port Stephens Cricket Club
4/15 Rigby Vane-Wood Paterson Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club
4/17 Matt Milne Port Stephens Cricket Club C Grade Maitland CompetitionGF 1 Lakeside Village Cricket Club
4/23 John Warner Eastern Suburbs Cricket Club 4th Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
4/45 Nick Bower Maitland City United Cricket Club 1st Grade CompetitionGF 1 Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc.
3/3 Cameron Wynn Maitland City United Cricket Club 1st Grade CompetitionGF 1 Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc.
3/9 Adam Roy South Maitland Railway Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Tilligerry Cricket Club
3/11 Ross McEntyre Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc 5th Grade CompetitionGF 1 Kurri & Weston District Cricket Club
3/15 Cameron Cramp Lakeside Village Cricket Club C Grade Maitland CompetitionGF 1 Port Stephens Cricket Club
3/15 James Killen Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
3/17 Denzel M O'Brien Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc. 1st Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
3/18 Ryan Merrick Maitland City United Cricket Club 3rd Grade CompetitionGF 1 Thornton Park District Cricket Club
3/32 Lincoln Mills Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc. 1st Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
3/35 Daniel Stokes Paterson Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
50 Ben Clouten Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc. 1st Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
30 Joshua Trappel Maitland City United Cricket Club 1st Grade CompetitionGF 1 Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc.
300George McMullen Seaham Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Hinton Cricket Club
20 Daniel Stokes Paterson Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club
20 Kelvin Edwards Rutherford Hotel Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Paterson Cricket Club
20 Andrew Vickery Maitland City United Cricket Club 1st Grade CompetitionGF 1 Northern Suburbs Maitland Cricket Club Inc.
20 Steven Walters South Maitland Railway Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Tilligerry Cricket Club
200Chris Parkinson Hinton Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Seaham Cricket Club
200Warren Herbert Port Stephens Cricket Club C Grade Maitland CompetitionGF 1 Lakeside Village Cricket Club
200Josh Edmonds Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc 5th Grade CompetitionGF 1 Kurri & Weston District Cricket Club
200Harry Scowen Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Maitland City United Cricket Club
200Jordan Murphy Maitland City United Cricket Club 2nd Grade CompetitionGF 1 Eastern Suburbs Cricket Club
110Blake Richardson Hinton Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Seaham Cricket Club
002Craig Kerry Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc 5th Grade CompetitionGF 1 Kurri & Weston District Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
9/258 Eastern Suburbs 2nd Grade CompetitionGF 1 City United
7/186 Paterson A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club
10/170 Northern Suburbs 1st Grade CompetitionGF 1 City United
8/169 Seaham Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Hinton
6/165 SMR A Grade One Day CompetitionGF 1 Tilligerry Cricket Club
5/151 Eastern Suburbs 4th Grade CompetitionGF 1 City United
9/148 City United 4th Grade CompetitionGF 1 Eastern Suburbs
10/141 Rutherford Hotel Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Paterson
10/134 City United 1st Grade CompetitionGF 1 Northern Suburbs
10/127 Hinton B Grade One Day CompetitionGF 1 Seaham Cricket Club

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
134 J Cowled - S Jenkins Paterson A Grade One Day CompetitionGF 1 Rutherford Hotel Cricket Club
101 T Thorpe - TJ Lovegrove Eastern Suburbs 2nd Grade CompetitionGF 1 City United
66 D Clack - R Taylor Rutherford Hotel Cricket Club A Grade One Day CompetitionGF 1 Paterson
61 L Smith - M Sugden Northern Suburbs 1st Grade CompetitionGF 1 City United
61 T Williams - C Kerry Western Suburbs 5th Grade CompetitionGF 1 Kurri Weston
61 D Blakemore - A Roy SMR A Grade One Day CompetitionGF 1 Tilligerry Cricket Club
54 L Mills - M Wilson Northern Suburbs 1st Grade CompetitionGF 1 City United
53 T Warner - H Scowen Eastern Suburbs 2nd Grade CompetitionGF 1 City United
44 T Horstmann - PA Brownlee City United 4th Grade CompetitionGF 1 Eastern Suburbs
42 J Morris - J Boyd City United 2nd Grade CompetitionGF 1 Eastern Suburbs
42 M Adams - B Richardson Hinton B Grade One Day CompetitionGF 1 Seaham Cricket Club
42 J Hoffman - MR Freeman Seaham Cricket Club B Grade One Day CompetitionGF 1 Hinton