Round Highlights | Maitland & District Cricket Association
Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
201* Jesse Varley Thornton Park District Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Raymond Terrace Cricket Club
119 Leigh Williams Raworth Rabbitohs Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Tenambit Morpeth Cricket Club
104 Geoffery Keppie-Watson Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc 2nd Grade Competition10 1 Kurri & Weston District Cricket Club
100* Russell Presland Paterson Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Old Victoria Cricket Club
80 George McMullen Seaham Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Kurri & Weston District Cricket Club
77 Sam Robinson Bowthorne Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Hinton Cricket Club
73 Brian Taylor Kurri & Weston District Cricket Club 3rd Grade T202 1 Maitland City United Cricket Club
72 Sean Ryall Kurri & Weston District Cricket Club 4th Grade T202 1 Northern Suburbs Cricket Club
66* Luke Cooper Port Stephens Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 South Maitland Railway Cricket Club
65* David Freeman Port Stephens Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Tarro Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/34 Luke Kealy Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc 1st Grade Competition10 1 Kurri & Weston District Cricket Club
5/11 Clinton Flett Tarro Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Port Stephens Cricket Club
5/23 Deepak Mehta Tilligerry Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Rutherford Hotel Cricket Club
4/5 Edward Brooker Thornton Park District Cricket Club 4th Grade T202 1 Tenambit Morpeth Cricket Club
4/9 James Killen Eastern Suburbs Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Northern Suburbs Cricket Club
4/11 Will Parkinson Northern Suburbs Cricket Club 4th Grade T202 1 Kurri & Weston District Cricket Club
4/15 Dean Bridges Paterson Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Old Victoria Cricket Club
4/19 Jazlyn Dennis Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc 5th Grade T202 1 Eastern Suburbs Cricket Club
4/21 Matt Milne Port Stephens Cricket Club C Grade Maitland Competition11 1 Kurri Kurri Kookaburras Cricket Club
4/28 Ji Forbes Kurri & Weston District Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Seaham Cricket Club
4/28 Ethan Sanderson Old Victoria Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Paterson Cricket Club
4/36 Ashley Elphick Tenambit Morpeth Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Maitland City United Cricket Club
4/36 Lincoln Mills Northern Suburbs Cricket Club 1st Grade Competition10 1 Eastern Suburbs Cricket Club
4/39 Christopher Woodfield Tenambit Morpeth Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Maitland City United Cricket Club
4/44 Bowen Schmidt Kurri & Weston District Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Western Suburbs Cricket Club - Maitland Inc

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
40 John R Power Thornton Park District Cricket Club 4th Grade T202 1 Tenambit Morpeth Cricket Club
30 Matthew Stevens Tarro Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Port Stephens Cricket Club
300Ben Clouten Northern Suburbs Cricket Club 1st Grade Competition10 1 Eastern Suburbs Cricket Club
300Paul Malone Raymond Terrace Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Thornton Park District Cricket Club
201Tyler T Gear Tenambit Morpeth Cricket Club 2nd Grade Competition10 1 Maitland City United Cricket Club
21 Craig Austin Old Victoria Cricket Club C Grade Maitland Competition11 1 Lakeside Village Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/354 Thornton Park 2nd Grade Competition10 1 Raymond Terrace
8/241 Raworth Rabbitohs Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Tenambit Morpeth Bulls
10/231 Western Suburbs 2nd Grade Competition10 1 Kurri Weston
8/213 Paterson A Grade One Day Competition11 1 The Pourhouse Cricket Club
10/201 Tenambit Morpeth Bulls 1st Grade Competition10 1 City United
9/191 Tenambit Morpeth Bulls A Grade One Day Competition11 1 Raworth Rabbitohs Cricket Club
10/187 Seaham Cricket Club B Grade One Day Competition11 1 Kurri & Weston District Cricket Club
10/179 City United 2nd Grade Competition10 1 Tenambit Morpeth Bulls
10/174 Tilligerry Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Rutherford Hotel Cricket Club
10/174 Eastern Suburbs 1st Grade Competition10 1 Northern Suburbs

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
87 M Liby - P Mohanan Tenambit Morpeth Bulls A Grade One Day Competition11 1 Raworth Rabbitohs Cricket Club
80 W Whiting - N McMahon The Pourhouse Cricket Club C Grade Maitland Competition11 1 Lakeside Village Cricket Club
76 JJ Rushford - JM Rushford Tilligerry Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Rutherford Hotel Cricket Club
70 J Willard - D Seers SMR A Grade One Day Competition11 1 Port Stephens Pythons
68 L Williams - C Mosman Raworth Rabbitohs Cricket Club A Grade One Day Competition11 1 Tenambit Morpeth Bulls
66 D Bridges - R Presland Paterson A Grade One Day Competition11 1 The Pourhouse Cricket Club
63 B Allen - M Gavan Eastern Suburbs 1st Grade Competition10 1 Northern Suburbs
63* L Cooper - J Hurst Port Stephens Pythons A Grade One Day Competition11 1 SMR
61 AJ Lidbury - S Searle Tenambit Morpeth Bulls 1st Grade Competition10 1 City United
56 M Liby - B Chirayil Gopi Tenambit Morpeth Bulls A Grade One Day Competition11 1 Raworth Rabbitohs Cricket Club
56 J Callaghan - A Everson Lakeside Village Cricket Club C Grade Maitland Competition11 1 The Pourhouse Cricket Club